«Афганістан, прописаний у серці»

З давніх-давен український народ підтримує свячену традицію-вкарбувати у свідомість прийдешніх поколінь пам'ять про бойові подвиги кращих синів і дочок, які сповна виконували свій військовий обов’язок. І як це, можливо, не дивно, нам – старшокласникам Березнегуватської ЗОШ І-ІІІ ступенів – це близьке і зрозуміле. Особливо тим, чиї батьки або ж хтось з родини, були учасниками бойових дій. Тому ми і об’єдналися разом з шкільним історичним клубом, Радою лідерів учнівського врядування навколо ідеї зібрати матеріали про учасників війни в Афганістані та підготувати для них зустріч і таку яка б залишила  слід і в нашій і в їх пам’яті.

 

Розпочали зі створення організаційного комітету по підготовці заходів до відзначення 25 річниці виведення радянських військ з Афганістану. До нього ввійшли Сорочан А., Олійник І., Спалило О., Аврам Т., Єрещенко О., Кореновська М., Самойленко А.  А підтримали нас і постійно допомагали наші вчителі Скуратовська Н.Г., Тицька Т.М., Шишкіна Л.В. Одразу скажу – ця робота всіх нас дуже зблизила. Не було метушні, перекладання обов’язків один на одного. Всі активно зустрічались з воїнами-афганцями, збирали документами, фотографії, записували спогади. Всіх деже вразив той факт, що з нашого Березнегуватського району  88 чоловік були учасниками війни в Афганістані були учасниками війни в Афганістані і всі повернулися до своїх родин, всі як один. Це вже в мирний час від ран, психологічних травм, невлаштованості життєйської четверо з них пішли з життя. Ми зустрічалися з їхніми близькими. Заплакала мати померлого воїна-афганця Рудчик С.О., довго розповідала про сина і без жалю передала до шкільного історико-краєзнавчого музею синів армійський альбом і його портрет. Взагалі, всі до кого ми звертались передавали школі свої армійські фотографії, документи, речі. Їх вистачило, щоб в музеї сформувати цілу експозицію. Частину матеріалів включали до нового стенду, інші знайшли своє місце на виставкових полицях І ще хочу сказати, про свого ровесника Максименка В. Він годинами сидів за комп’ютером, відшукуючи потрібні факти, цікаві фотографії з історії афганської війни, бо ми хотіли знати про неї як найбільше, сформувати розуміння подій 25 річної давності, щоб своїми незрілими судженнями і оцінками не образити учасників війни. Все що ми робили, робили для себе – більше знати, краще розуміти, вчитися любити свою країну, свій народ. І, звичайно, ми старались зробити приємне, порадувати воїнав-афганців.

 

Як же приємно було, коли на наше запрошення до школи на свято, що стало своєрідною зустріччю поколінь завітали учасники бойових дій в Афганістані – Аврам С.М., Лейбиченко О.М., Голяченко О.М., Сидоров Р.Є., Михальчук М.М, Бандаренко О.Д. Одержали запрошення і були присутні Роздорожній В.Ю. – голова районної ветеранської організації, Венго С.А. – майор запасу, ветеран військової служби, Пятков І.Д. – голова комітету ветеранів Збройних сил. А також члени Березнегуватської районної організації волонтерів Засядько К.Ю., Умрихіна Н.О., Євдокімова О.К., Гордієнко Л.В., Панасенко К.І., та завідувач відділенням соціально-побутової адаптації територіального центру соціального обслуговування Джам Л.І.